همتاگزینی در آینده پژوهی ربطی به ازدواج ندارد!

برای امتحان آینده پژوهی دنبال عبارت همتاگزینی میگشتم. با سایتهای متعددی آشنا شدم که برای انتخاب همتا در ازدواج ساخته شدند!

خوشبختانه گوگل با تمام هوشمندی که داره، هنوز انقدر هوشمند نیست که نتایج سرچ من را با سرچ همکلاسیهای دیگه انقدر متفاوت نشون بده که اونها همین را نبینند. بنابراین اکثرا به این نتیجه رسیده بودند که همتاگزینی ترجمه کاملا نامناسبیه چون اصلا وجود خارجی نداره!

البته در گیر و دار این گشتنها کسی برای ازدواج ثبت نام نکرد؛ یا اگر کرد، به ما نگفت.

بدسلیقگی در گزینش

یه کمی هم به نظرم همکلاسیها بدسلیقگی کردند. نه در رابطه با همتاگزینی، بلکه در انتخاب سایتهایی که ممکن بود بهشون راه را نشن بده. مثلا مرکز پژوهشهای مجلس یک مقاله داره که به همتاگزینی درش اشاره شده. اگرچه خوندن یک مقاله طول دراز برای آشنایی با یه همچین عبارتی چنگی به دل نمیزنه، ولی بالاخره برای یادگرفتن یک روش، راهیه برای خودش.

یه سایت دیگه که در یک خط توضیح داده همتاگزینی چیه، دیکشنری آنلاین آبادیسه.

همتاگزینی چیه؟

در یکی از مراحل پیشرفته دلفی، خبره ها، خبره های دیگه رو معرفی میکنند. به این ترتیب دوتا اتفاق می افته:

۱- مشخص میشه که خبره های مرتبط با موضوع مورد پژوهش چه کسانی هستند.

۲- مشخص میشه که هر کدوم از افرادی که به عنوان خبره شناخته میشند، با چه تخصصهایی معرفی میشند. این دومی به این دلیله که ممکنه تخصص شناخته شده از یک کارشناس، چیزی باشه، ولی کارشناسهای همتای خودش بدونند تخصصهای دیگری هم داره یا با جزئیات بیشتری تخصصش را معرفی کنند.

خلاصه یه همچین چیزیه و خیلی هم عجیب نیست. توی عکس نوشتم که معادل انگلیسیش چیه. توی لینکی هم که به آبادیس دادم انگلیسیش هست.

ترجمه های عبارات تخصصی آینده پژوهی بعضا عجیب هستند. اما همونطور که در مورد نشانک ضعیف هم نوشتم، همین که ترجمه میشه از نشدنش بهتره.

با همتاگزینی با گالیله چه کار میشه کرد؟

کارکرد اصلیش در اینه که به اشباع نظری برسید. یعنی ببینید که معرفی خبره های موضوع مورد نظر، دارند تکراری میشند.

خوب این چه خاصیتی داره؟ بعدا میتونید استناد کنید که همه خبره ها همین را میگن.

ولی اگه همه یک چیز را نگن چی؟ خیلی بعیده که این اتفاق بیفته. قاعدتا اگر نظر خبره ها چندپاره باشه، یعنی هنوز همتاهای خودشون را خوب نگزیدند! بالاخره هرچی که باشه علمه و از چارچوب نظری مورد پذیرش دانشمندان خارج نیست؛ همون چیزی که بهش میگن پارادایم. بنابراین نهایتا ممکنه سه چهار نظر پرتکرار در بین همه خبره ها وجود داشته باشه که باز هم انحراف هستی شناختی از هم نمیتونند داشته باشند.

چرا؟ چون مثلا همون موقع که فکر میکردند زمین صافه هم همه فکر میکردند صافه. صاف نبود، ولی از نظر دانشمندان صاف بود. برای همین گالیله هم نتونست همتای خودش را برگزینه. طول کشید.

در روش تحقیق چطور؟

البته همیشه هم این نیست. ولی خلاصه چه حرف راست چه حرف ناراست را میتونند با همتاگزینی سبز کنند.

در دلفی و در سایر روشهای تحقیق، زمانی به کار میره که اطلاعات کافی و ادبیات دقیقی پیرامون موضوع مورد نظر وجود نداره. پس حرفی هم برای به کرسی نشوندن وجود نداره. این روش را استفاده میکنند تا نظرهای پراکنده تعداد زیادی خبره را داشته باشند و از کنار هم نشوندن نظرها، ادبیات یک علم را غنی کنند. مسلما نیاز به مکاتبه و صبر و حوصله داره و بسیار زمان بره.

ضمنا برای کپی رایت عکسم

در طراحی تصویر مربوط به این نوشته از لوگوهای رایگان سایت زیر استفاده کردم. در مقابل لینک دادن، اجازه میده آیکونها را دانلود کنید. البته اگر لینک ندید هم میذاره. ولی خوب…

Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Eucalyp from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Nikita Golubev from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY

نوشته را کامل خواندید؟

خوشحال می‌شم امتیاز بدهید:

متأسفم که این نوشته را نپسندیدید!

لطفا کمک کنید تا نوشته را بهبود بدهم.

بستن منو