پیرنگ آبی

توصیف اتاق خود : تکنیکی برای افزایش بهره‌وری در تحقیقات میدانی

توصیف اتاق خود فقط یک تکنیک برای بهبود مهارت گزارش‌نویسی نیست. از این روش برای بهبود برنامه‌ریزی تحقیقات میدانی هم استفاده می‌کنند.

تکنیک توصیف اتاق خود

اتاق خواب یا اتاق کار، محل کار، یا یک جایی که هر روز باهاش سر و کار دارید را درنظربگیرید… حالا همون اتاق را برای کسی که ندیده توصیف کنید:

توصیف اتاق خود برای کشیدن نقشه یا پلان

برای کشیدن نقشه اتاق، قاعدتا باید بگید که اتاق چه شکل هندسی داره: مستطیل، مربع، ذوزنقه، شکل ال… بعد بگید چند تا در و پنجره داره و هر کدوم نسبت به هم کجا قرار گرفتند… چندتا میز و صندلی و اشیاء جاگیر درش هست و هر کدوم کجای اون در و دیوارها قرار داده شدند…

مسلما برای کشیدن نقشه، با اینی که درست روبروی در، یک گلدون زیبا روی میز کارم دیده میشه شروع نمی‌کنید. چون سوال نقشه‌کش این خواهد بود که این گلدون و میزش را کجای اتاق بکشم؟

توصیف اتاق خود برای دعوت از یک مهمان ویژه

حالا فرض کنید که می‌خواهید تصمیم بگیرید یک مهمان ویژه را به دفتر کار خودتون دعوت کنید یا نه…

دیگه اینکه چندتا پنجره و در داره خیلی مهم نیست و اون گلدون و فضای نشستن و نور و میز پذیرایی و… اهمیت بیشتری پیدا می‌کنه.

تمرین این تکنیک

خیلی واضحه که اگر بدونید قراره گزارش را برای چه نوع مخاطبی بنویسید،‌

  • ساختار گزارش،
  • نوع رسانه، مثلا متن یا عکس یا حتی ویدئویی بودن گزارش،
  • لحن و انتخاب کلمات،
  • مقدمه‌چینی یا رفتن سر اصل مطلب

و خیلی مسائل دیگه می‌تونه باعث بشه که از یک رویداد یا یک تحقیق، انواع گزارش‌ها را تهیه کنید.

یه استاد داشتیم که تکنیک توصیف اتاق خود را یادمون داد، یه استاد هم داشتیم که اینطوری سوال می‌داد: تاریخ چیست و چرا!

دکتر زاویه در درس مطالعات تطبیقی هنر، این تکنیک را به ما یاد داد. کاری ندارم که این تکنیک چقدر به درس مطالعات تطبیقی ربط داشت. یک روز از ما خواست که اتاق کار یا اتاق خوابمون را توصیف کنیم. تاکید هم کرد که باید حتما جایی باشه که هر روز می‌بینیمش و به جزئیاتش کاملا مسلط هستیم. هفته بعد، نوشته هر کدوم از ما را داد به یک نفر دیگه تا بخونه. یک نفر دیگه هم رفت پای تخته، پلان چیزی که داره خونده میشه را بکشه. در حین کشیدن پلان هم تاکید کرد که صاحب اتاق، هیچ توضیحی اضافه نکنه…

جالب اینجا بود که ما می‌دونستیم قراره چه فرایندی طی بشه و می‌دونستیم که وقتی توصیف اتاق را ارائه می‌کنیم، نمی‌تونیم مثل ملانصرالدین دنبال نوشته‌مون بریم. ضمنا همه ما دانشجوی هنر بودیم و مثلا باید تجسم خوبی می‌داشتیم. خیلی از ما پایان‌نامه کارشناسی، و بعضا چندین گزارش آزمایشگاه نوشته بودیم. ولی اینکه بتونیم از ابتدا منفصل بودن اجزای این فرایند را درک کنیم، کار ساده‌ای نبود.

وقتی دسترسی به نفر بعدی نداری…

در این تمرین، تمام نکته این بود که از ابتدا درک کنیم نفر بعدی از ذهنیت و تجسم ما نسبت به اتاقمون خبر نداره… بنابراین باید طوری بهش اطلاعات بدهیم که کمترین ابهام را براش پیش بیاریم.

کاربرد این تکنیک در تحقیقات میدانی

حالا فرض کنید برای تحقیقات میدانی قراره برید به یک شهرستان که دوره و رفتن به اونجا هزینه داره. یا فرض کنید در جایی باید تحقیق کنید که فقط یک بار شما را راه می‌دهند.

  • در این حالت مجبورید در طی فرایند تحقیق میدانی، طوری محیط را اسکن کنید که هیچ چیزی از قلم نیفته.
  • در عین حال، تمرین توصیف اتاق خود، به شما کمک می‌کنه در فرصت کمی که دارید، اطلاعات غیراساسی را فیلتر کنید و مولفه‌های اصلی را خیلی سریع در محیط شناسایی کنید.
  • ضمنا این تکنیک کمک می‌کنه تشحیص بدهید چه موقع مقدار کافی اطلاعات جمع کردید. کی؟ زمانی که اطلاعات کافی برای تهیه گزارشی که پیش‌بینی شده، تهیه کرده باشید.

تهیه فرمت گزارش، پیش از مطالعات میدانی

اگر قبل از اینکه وارد تحقیقات میدانی بشیم، فهرست مطالب و سرفصل‌های اصلی گزارشی که می‌خواهیم تهیه کنیم را به طور دقیق مشخص کرده باشیم، با سرعت و دقت بیشتری می‌تونیم فرایند تحقیق را پیش ببریم؛ خصوصا وقتی که تحقیقات میدانی در پیش داشته باشیم و بودجه و زمان، محدود باشه.

این روش شاید با مطلبی که درباره بررسی نشانک ضعیف نوشتم به نظر برسه که متناقضه، ولی نباید فراموش کنیم که معمولا تحقیقات میدانی برای شناسایی وضعیت موجود انجام می‌شه، ضمن اینکه یکی از سرفصل‌های تحقیق، می‌تونه همین باشه که چه نشانه‌های ضعیفی از تغییر روند در محیط مشاهده میشه… بنابراین همه چیز بستگی به این داره که از ابتدا تحقیق بابت رسیدن به چه پاسخ‌های داره صورت می‌گیره.