مرگ و پنگوئن رو باید خوند. یکی از شخصیت‌های داستان یک پنگوئن به اسم میشا است؛ هرچند که داستان فانتزی نیست و حتی درباره پنگوئن نیست!

مرگ و پنگوئن یا داستان شغل ویکتور؟

این کتاب رو باید خوند؛ چون بدون اینکه فانتزی باشه، یکی از شخصیت‌هاش یه پنگوئن به اسم میشا است! البته داستان به طور مستقیم درباره مرگ و پنگوئن نیست! بلکه درباره یه آدم تنهاست به اسم ویکتور که یه پنگوئن داره و در طی داستان، رفته‌رفته به واسطه شغلش که نوشتن برای روزنامه و مجله است، با مرگ آدم‌ها ارتباط پیدا می‌کنه.

سبک روایت داستان طوریه که همراه با ویکتور، ما هم کشف می‌کنیم که داره چه اتفاقاتی می‌افته. یعنی با اینکه روایت سوم‌شخص نوشته شده و نویسنده داره برای ما وقایع رو تعریف می‌کنه، اما خود نویسنده هم انگار مثل ویکتور در جریان دلیل مسائل نیست!

نویسنده چندان با ذهنیات افراد کاری نداره. حتی گاهی که می‌خواد بگه مثلا ویکتور به چی فکر کرد، با توصیف صحنه این کار رو می‌کنه. مثلا توضیح میده که به پاکت روی میز نگاه کرد و تعجب کرد که این اینجا چه‌کار میکنه… به این ترتیب همین‌طور که داریم عادت می‌کنیم که ویکتور از کنار مسائل به راحتی رد میشه و پی هیچ‌چی رو نمی‌گیره، نویسنده در اواخر داستان اشاره می‌کنه که ویکتور ترجیح می‌داد درباره دلیل اتفاقات زندگیش فکر نکنه تا مجبور نشه شغلش رو رها کنه.

کتاب مرگ و پنگوئن

از متن کتاب

ویکتور به سردی پرسید: «عکس به چه کارت می‌آید؟»

«زیاد ضروری نیست. فقط چون می‌خواستم بیشتر در موردتان بدانم، تصمیم گرفتم عکسی هم از شما داشته باشم تا چهره‌تان را بهتر بشناسم.»

«چهره من؟ چهره من چه ربطی به تو دارد؟ من وقتی یک جور مصاحبه می‌نوشتم، به قیافه مردم کاری نداشتم. نشان بده ببینم چی نوشتی.»

مرد چاق تکان نخورد: «نمی‌توانم. اگر بفهمند که…»

«نمی‌فهمند!»

مرگ و پنگوئن
نویسنده: آندری کورکف
مترجم: شهریار وقفی‌پور
انتشارات روزنه
چاپ چهارم ۱۳۹۷

ویکتور و آدم‌هایی که بهشان گره می‌خوره

اگر ندونی که این کتاب رو یک نویسنده اوکراینی در دهه ۹۰ نوشته، و سعی نکنی بین وقایع داستان با شرایط سیاسی و اجتماعی اوکراین در یک دوره به‌خصوص – یعنی پس از فروپاشی شوروی – ارتباط برقرار کنی، باز هم شرایطی که برای ویکتور رقم می‌خوره و آدم‌هایی که ناگهان وارد زندگیش میشن و دیگه هم خارج نمیشن، جذابه.

همون‌طور که گفتم نویسنده و ما و ویکتور، هیچ کدوم نمی‌دونیم کدوم یکی از این شخصیت‌ها در ادامه داستان نقش مهم‌تر و موثرتری خواهند داشت:

  • میشای پنگوئن؟
  • سردبیر روزنامه که بهش کار میده؟
  • افسر پلیس که باهاش دوست میشه و بعدا نینا رو بهش معرفی می‌کنه؟
  • همکارش که نگهداری از دختر کوچولوش به اسم سونیا رو به ویکتور میسپره؟
  • نینا که برای نگهداری از سونیا به کمک ویکتور میاد؟
  • دامپزشک؟
  • برگزارکننده مراسم عزاداری؟

خرید کتاب مرگ و پنگوئن

عکس رو از دیجی‌کالا برداشتم؛ یعنی دیجی‌کالا هم این کتاب رو داره. فیدیبو و طاقچه هم نسخه الکترونیکش رو دارند.