سوسک کوچک و نشانک ضعیف و سوسک صنفی در آینده پژوهی

سوسک کوچک نشون میده که بعد از آخرین سمی که ریخته شده، باز هم سوسک جدید به دنیا اومده… پس چرا از کوچیکه بیشتر نمی‌ترسیم؟!

سوسک کوچک و بزرگ نداره. به قول یکی از رفقا:

یه سوسک خوب، یه سوسک مُرده است!

ولی قبول دارین که به نظر اکثر آدم‌ها سوسک کوچک کمتر ترسناکه؟

خیلی‌ها سوسک‌های کوچک رو خودشون بدون ترس و نگرانی می‌کشند، اما از دیدن سوسک بزرگ می‌ترسند، جیغ می‌کشند، فرار می‌کنند… عجیب هم نیست؛ چون کوچیکه رو راحت‌تر میشه کشت. هم تلفاتش خیلی دراماتیک نیست، هم به اندازه بزرگ‌ها فرز نیست، هم کلا به لحاظ ابعادی، حشره قابل پذیرش‌تریه.

ولی سوال اینجاست:

یه سوسک بزرگ که آهسته راه می‌ره و به نظر می‌رسه عمرش رو کرده ترسناک‌تره، یا یه سوسک بزرگ فرز، یا یه سوسک کوچیک؟ به نظر من سوسک بزرگ فرز به همون دلیل ترسناکه که باید از کوچیکه ترسید! چرا؟

اون سوسک پیره که هیچی. احتمالا بچه مچه هم دیگه نمی‌ذاره. ولی اون که فرزه، احتمال اینکه تخم‌ریزی کنه هست… و اگر تخم بذاره، چی به دنیا میاد؟ سوسک کوچک!

به این ترتیب سوسک کوچک نه تنها تازه به دنیا اومده و آینده داره و مدارج هرچه وحشتناک‌تر شدن رو طی خواهد کرد، بلکه مامان و باباش هم همون حوالی وجود دارند. ضمن اینکه سوسک‌ها معمولا تکی به دنیا نمیان…

سوسک کوچک به جای نشانک ضعیف

نشانک‌های ضعیف در آینده‌پژوهی تقریبا به همین دلایل بالا خطرناک هستند.
یه یاداوری می‌کنم که نشانک به جای سیگنال ترجمه شده. یعنی وقتی می‌گیم نشانک ضعیف، منظورمون سیگنال ضعیفه!
نشانه‌های بزرگ و نشانک‌های قوی معمولا به این دلیل بزرگ نامیده می‌شند که به چشم میاند و قابل رصد کردن هستند و عده بیشتری در سراسر دنیا درباره‌شون بحث می‌کنند و مطلب می‌نویسند و تحقیق می‌کنند. اما نشانک‌های ضعیف، اون‌هایی هستند که ممکنه در اولویت مناسب قرار داده نشند و بعدها به معضلات جدی تبدیل بشند.
در کسب‌وکارها هم همینه. خیلی از مشکلات رو فکر می‌کنیم این‌ها سوسک‌های کوچولو هستند و می‌زنیم له می‌کنیم، بدون اینکه یادمون باشه همین کوچولو، تعداد زیادی خواهر و برادر داره…!

سوسک صنفی و نشانک صنفی

وقتی یه همسایه میگه سوسک دیده، شما هم به فکر می‌افتید که سم بریزید. نه؟ چون این خواهر و برادرها، فقط که از یک چاه بیرون نمیاند! بقیه همسایه‌ها هم احتمالا با همین سوسک‌های ریز مواجه خواهند شد…
به همین ترتیب وقتی در یک صنف نشانک‌های ضعیف دیده میشه، همه اهالی اون صنف باید به تکاپو بیفتند تا مطمئن بشند که این نشانک ضعیف، مصداق همون سوسک کوچک نباشه. بنابراین میشه به عنوان یه عبارت تخصصی، سوسک صنفی رو هم پیشنهاد داد.

نوشته‌های مرتبط: