دسته‌ها
یادداشت

حساسیت بهاری و یک عطسه کمتر و مبارزه با کرونا

با رسیدن حساسیت بهاری به نظر می‌رسه برای عطسه و خارش چشم و … باید کاری کرد. چون تمام این‌ها برای شیوع کرونا می‌تونند مسئله‌ساز باشند.

زمان مطالعه: ۳ minutes

چرا حساسیت بهاری می‌تونه مبارزه با کرونا رو پیچیده کنه؟

  • عطسه و خارش چشم و بینی

    حساسیت بهاری معمولا با عطسه و خارش چشم و آب‌ریزش بینی همراهه.

  • دارو خوردن سر خود و بدون تجویز پزشک

    با توجه به اینکه میگن تا حد امکان در خانه بمانیم، ممکنه یه عده بدون مراجعه به پزشک تصمیم بگیرند که داروی ضدحساسیت مصرف کنند.

همین‌ها رو می‌گن در انتقال کرونا می‌تونن مسئله‌ساز باشن!

الان هم که بهار در راهه…

داروی حساسیت بهاری

نمی‌دونم حساسیت بهاری واقعا درمان داره یا فقط میشه از شدتش کم کرد. به هر حال، الان می‌گن تا حد امکان به پزشک هم مراجعه نکنین.

افراد زیادی رو می‌شناسم که با خوردن یه‌دونه آنتی‌هیستامین ممکنه سطح هوشیاریشون پایین بیاد و شدیدا خواب‌آلود بشن. ممکنه فکر کنیم «خوب خوابشون میاد، بخوابن…» ولی واقعیت اینه که یه چیزی در بدن بالا و پایین میشه که طرف انقدر خواب‌آلود میشه. در واقع سیستم دفاعی بدنش بین جنگیدن و فرار، فرار رو انتخاب کرده… پس به همین راحتی نیست که دکتر نریم و خودمون دارو بخوریم.

از طرف دیگه الان اکثرا بابت ضدعفونی لوازمی که در محیط‌های عمومی استفاده کردیم یا خریدیم، داریم از مواد شوینده پایه الکل و وایتکس و این‌طور چیزها استفاده می‌کنیم. به حدی که مواردی رو شنیدم که از شدت مصرف مواد شوینده، مسموم شدن و مشکلات موقت تنفسی پیدا کردن! در چنین شرایطی که به نظر می‌رسه کم‌وبیش، همه با موادی سر و کار داریم که برای بدنمون غیرعادی محسوب می‌شن، باز مصرف دارو بدون تجویز خیلی منطقی به نظر نمی‌رسه.


یه کمپینی هم ایجاد شده که افراد متخصص، رایگان و از راه دور کمک می‌کنند به بقیه. شاید این راهی باشه برای خودش.

پرهیز از فضای باز

یاداوری می‌کنم که من نه پزشکم، نه متخصص… این فقط یه یادداشت شخصیه.

معمولا گرد گل‌ها و وزش باد، در کسانی که حساسیت بهاری دارند باعث عطسه میشه. یعنی همین‌که پاشون رو از در بذارند بیرون، علائم حساسیت تشدید میشه.

برای کرونا هم که گفتند در خانه بمانیم.

شستشوی بینی

و صد البته که در کنار هر قرص و مراعاتی که می‌کنن، شستشوی بینی با آب‌نمک معمولا برای سرماخوردگی و حساسیت و باز شدن مجاری تنفسی بسیار کارسازه.

طبعا اینکه نسبت نمک به آب چقدر باشه، برای همه یکسان نیست. آب‌نمک شور می‌تونه خودش

  • زخم کنه،
  • باعث ریفلاکس بشه،
  • فشار خون رو بالا ببره!

گرم نگه‌داشتن صورت

این هم از مواردی هست که احتمال عطسه کردن رو کم می‌کنه.

هوا داره گرم میشه. ولی الان شرایط طوریه که باید تا حد امکان عطسه نکنیم. اگر در فضای باز حضور داشتین، توجه کنین که حتی یک نسیم خنک بهاری هم ممکنه باعث عطسه کردن بشه…

نخاراندن چشم و بینی

میشه واقعا؟

حساسیت بهاری و یک عطسه کمتر…

با درنظرگرفتن وجود کرونا، هر نفر در هر روز یه عطسه کمتر بکنه، جمع بزنین ببینین چقدر می‌تونه در پیشگیری موثر باشه.

به هر حال مواردی که نوشتم صرفا تجربه شخصی من هستند. موارد استثنا و مولفه‌های موثر دیگری حتما وجود داره که از دامنه تجربه من خارجه. ولی عموما کسانی که با حساسیت بهاری سروکله زدند، توصیه‌های بهداشتی مشابه همین مورادی رو می‌کنن که در بالا نوشتم.

تا جایی که می‌تونین مراقب باشین عطسه نکنین و صورتتون رو نخارونین…

نوشته‌های مرتبط: